تبلیغات
روزگـار مـا - جمعه تعطیل نیست !

حکایت دغدغه‌های یک مدیر
Admin Logo
themebox Logo
نگارنده : مجید خادم
تاریخ : 11 خرداد 91-09:41 ب.ظ

جمعه تعطیل نیست !

دیروز توی شرکت ، بعد از صَرف ناهار مشغول شستن ظرفم بودم که یه دفعه یکی از همکارانم که مدیر یکی از واحدهاست با ذوق و خوشحالی اعلام کرد که دولت محترم! بخاطر - بخونید به بهونه - آلودگی هوا ، فردا - یعنی امروز 5 شنبه - رو برای ادارات دولتی ، مدارس ، بانکها و غیره تعطیل اعلام کرده ... !
اوّلش با خودم فکر کردم : خب ! دوستانِ خدوم و زحمتکش و مهر ورز و ... بخش دولتیَنُو ... خلاصه ... خسته از فرطِ خدمت رسانی !!! چه بهانه ای بهتر از این که پنج شنبه رو هم ... حالا هر جوری که شده ... !!! ضمیمه کنن به توفیق اجباریِ دو - سه روز - تعطیلی پیشِ رو و چند روزی رو به یاد آرمانهای انقلاب و شهدا ، در مسیرِ آنتالیا ... حدِ فاصلِ پاتایا - ی تایلند - راهپیمایی کُنَن و ... !!!

آره دیگه ... !

بماند که چند ساعت بعد ، خبرگزاریهای دولتی به نقل از همون منابع موثّقِ شهره عام و خاص! این خبر رو تکذیب کردن ...

تا قبل از اعلام این خبر از طرف همکارم ، توی دلم باندازه کافی از پُر برکت شدن! و افزایش سال به سال این تعطیلات ، شاکی بودَمُو از طرفیَم تعطیلات چند روزه پیشِ رو - با توجّه به حجم کار شرکت - باندازه کافی برام سنگین و غیر قابل هضم بود ... این شد که اعلام این خبر ، یه جورایی داغ دلمو تازه کرد و شروع کردم به غر و لُندِ کوتاهی بابت این " بد فرهنگیِ " برخی!!! از ایرانی جماعت در زمینه کسب و کار و ... !

راستی!
همون موقعم بود که ایده دست به قلم شدنو نوشتن مطلبی در این باره به ذهنم خطور کرد ... البته با عِلمِ به اینکه برخی از مخاطبای وطنی این وبلاگ ، احتمالاً از اونچه گفته خواهد شد - حداقل توی دلشون - خوششون نخواهد آمد و کُلّی بد و بیراه ... !

بهر حال ... خودمو بدست خدا میسپارمو برمیگردم به مطلب اصلی !...

یادمه اوایل دهه 80 شمسی بود ؛ فکر میکنم سال 83 یا 84 ...

یکی از روزای اون سالا ، یه خبری روی خروجی خبرگزاریا - ی احتمالاً غیر دولتی - قرار گرفت که تا مدّتها - بقول معروف - وردِ زبان عوام بود ؛ توی اون خبر ، اشاره شده بود که طبق بررسیای بعمل اومده ، بهره وری نیروی کار ایرانی در ادارات دولتی ، چیزی در حدود 34 یا 35 دقیقه در 8 ساعت کار روزانَست ! - اگه اشتباه نکنم - ...
بدتر اونکه کشورمون در رتبه بندی جهانی بعمل اومده در این زمینه ، در چند رتبه مونده به آخر قرار داشت و حتّی - باز اگه اشتباه نکنم - این رقم ، یک چندم بهره وری نیروی کار افغانی در کشور متبوعشون بود که تازه طیّ اون سالا درگیر جنگ خارجی - داخلی هم بودن و ... !
بدون شرح !این خبر برای خیلی از هموطنامون آتُو و گاف بزرگی شد از بخش دولتی تا هر زمانیکه بی مهریای - برخی از - زحمتکشانِ!!! این بخش خدمتگذارِ مهرورزِِ ...!!! شامل حالشون میشه ، برای خالی شدن دلشونم که شده ، این حربه رو مث پُتک بر سر این دوستانِ خوش صحبت!!! بکوبن ! - سوء برداشت نشه !... منظورم حرّاف و بیعمل نیستا !!! - ...

این موضوع سَرِِ زبونا بود تا اینکه چند سال قبل ، ورژن جدیدی از این خدمتگذاری رو نمایی شد !
.
.
.

گذشت و گذشت تا ... همین ده - دوازده روز - قبل از اینو عرض میکنم ... که نسخه آپگرید شده ورژنای قَبلیَم منتشر شد :

کار مفید دولتیها ؛ روزی 22 دقیقه !

مبارک باشه انشالاه !...
مبارک صاحبش باشه !!!

ناگفته نماند که منظور از ارائه این آمار و ارقام ، این نیست که بخش دولتی سیاهه - و همه همکاران سابق من در این بخش - کم کار ، بی تعهّد ، نا لایق و ... و بخش خصوصی ، سفید و منزّه و ... !
صادقانه بگم : من بشخصه ، بدتر از هنجارای سازمانای دولتی رو توی یکی - دو تا از شرکتای خصوصی ای که قبل از این باهاشون همکاری میکردمَم ، تجربه کردم ...

ولی از اونجا که اساساً موتور محرکه اقتصاد هر کشوری ، بخش خصوصی اون کشور و میزان پویایی و بهره وری کلی این بخشه - هم در تئوری و هم بنا به تجربیات کشورای پیشرفته صنعتی - توی کشور ما هم - خوشبختانه یا متأسفانه - میانگین بهره وری بخش خصوصی ، فاصله نسبتاً زیادی با بخش دولتی داره و ...

ولی از همه اینا که بگذریم ...

خطاب به اون بخش از همکاران دیده و ندیده ی سابقم در بخش دولتی و بخشی از همکاران فعلیم در مجموعه های مختلف خصوصی عرض میکنم :

- خطاب به اونایی که بجای ساعتِ آغاز بکارِ مقرّر (8 صبح یا کمی زودتر) مِثِ بازاریای امروزی یا برخی از مدیران کل ادارات دولتی ، بقول معروف مدیر کلی!!! در محل کارشون حاضر میشن : ' 8:30 ... ' 9:00 ... ' 10:00 یا ... (سخت نگیر ! حالا عجله ای که نیست ! هنوز وقت هست ! و ...) ... !!!
- اونایی که توی نیمی از روز ، یا نگاشون به ساعت دیواریه ، یا به ساعت مچیشون ، یا برای اینکه زحمت تکون دادنو به سرشونَم نَدَن ، یه خط در میون ، نیم نگاهی به ساعت کوچیکِ گوشه ی تَسک بارِ رایانَشون میندازَن !!!
- کسایی که از نیم ساعت - یک ساعت مونده به پایان ساعت کاری ، چنان به سمت درِ خروجی شرکت - یا اداره - دور خیز کردن که اگه در همون حالت روی پیست دومیدانی ولشون کنی ، تمام رکوردای جهانی دوی 1000 متر رو ارتقاء میدن !!!
- ...

خطاب به شما میگم !

بله ! ... شما !

دور و بَرِتو نگاه نکن ! خودِ ... خودتو میگم !

شمایی که الان یه لبخند کوچیکم گوشه لَبِتِه و توی دلت احساس میکنی چند پارگراف بالا ، چقد دقیق بخشی از درونیاتتو تجزیه و تحلیل کرده ...!

انصافاً !

نه !... انصافاً !ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در سایر رسانه‌های مجازی همراه من باشید :


نوع مطلب : فرهنگی نمایش نظرات 1 تا 30

ایران اسکین

ایران اسکین

Online User